Jak snížit cholesterol bez léků? Změnou životního stylu!

Co to vlastně ten Cholesterol je? 

Cholesterol je látka tukové povahy, která je součástí každé naší buňky. Je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Většinu si ho organizmus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Pro organizmus je nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmí být v krvi nadbytek.

V případě, že máme v krvi nadbytečné množství cholesterolu, má tendenci usazovat se v cévní stěně, kde tvoří zásadní součást tzv. sklerotických plátů. Tento proces se nazývá ateroskleróza (kornatění cév). Sklerotické pláty zužují vnitřní prostor cévy a krev v nich pak nemůže dobře proudit. To může mít za následek úplný uzávěr cévy. Pláty také často praskají
a pokud se tak stane, vytvoří se v místě poškození sraženina, která může opět cévu uzavřít. Podle místa uzávěru cévy může dojít např. k srdečnímu infarktu (uzavřená céva vedoucí do srdce) nebo mozkové mrtvici (uzavřená céva vedoucí do mozku). Svou roli při vzniku nemocí srdce a cév hrají dále např. genetická dispozice, vysoký krevní tlak, obezita, nevhodná strava, nedostatek pohybu a stres. Zvýšenou hladinu cholesterolu je tedy třeba aktivně ovlivňovat.

Jak snížit cholesterol bez pomoci lékařů?

Pravděpodobně nikdo nechce užívat léky na vysoký cholesterol. Jak snížit cholesterol jednou provždy a vyvarovat se další návštěvě lékaře?

  • Cholesterol významně ovlivňuje skladba jídelníčku. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny nebo dostatečné množství vlákniny.
  • Začněte se více hýbat. Když to jde, choďte pěšky. Pravidelně sportujte. Můžete začít cvičit ve fitness centru, doma na podložce, běhat, jezdit na kole nebo třeba na kolečkových bruslích. To alespoň třikrát do týdne.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím. I stres totiž stojí za vysokou hladinou cholesterolu.

Zdravý a vyvážený jídelníček je prvním krokem k úspěchu

Obecně se při zvýšené hladině cholesterolu radí omezit příjem živočišných tuků a místo nich zařadit tuky rostlinné. Určitě nedoporučujeme obecně vyřadit všechny tučné potraviny, protože naše tělo tuky potřebuje – rozpouští se v nich některé vitamíny a jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny.

Jak snížit cholesterol? Snižte konzumaci uzenin z červeného masa, u drůbežího masa nejezte kůži. Omezte také tučné mléčné výrobky (smetany, sýry, máslo). Rozhodně se vyhněte i smaženým pokrmům, bílému pečivu a omezte sladkosti, které jsou bohaté na cukry a živočišné tuky. I cukr má totiž na cholesterol neblahý vliv, protože přispívá k nadváze a obezitě.

Vašemu jídelníčku naopak prospějí ryby a libové maso. Na jeden den v týdnu se i tak ale doporučuje maso zcela vyřadit. Místo něj si uvařte třeba čočku, fazole nebo cizrnu.

Nezapomínejte ani na dostatek čerstvé zeleniny či na celozrnné pečivo, které poslouží jako dobrý zdroj vlákniny.